United Chemi-Con APSG160ELL331MF08J
PSG Series 16 V 330 uf 105C 6.3x8mm LS=2.5mm 20k hrs Solid Aluminum Polymer
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con APSG160ELL331MF08J.
Future Electronics
Datasheet2 pages5 years ago
Inventory History
3 month trend:
+265%
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con APSG160ELL331MF08J provided by its distributors.
330¦ÌF 16V ¡À20% 2.5mm 10m¦¸ 20000h@ 105¡ãC 508mA@ 120Hz,5.08A@ 100 kHz 6.3mm*9mm
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V TH
This conductive polymer aluminum solid capacitor was designed for high voltage and high capacitance (rated voltage of 16V to 35V). The use of solid electrolyte provides stable temperature characteristics and this product guarantees an appealing long life of 15,000/20,000 hours at 105°C.