TXC TD-4.096MBD-T
TD Series 4.096 MHz 2.5 x 2 mm 3.3 V ±25 ppm Surface Mount Clock Oscillator
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TXC TD-4.096MBD-T.
IHS
Datasheet1 page14 years ago
CAD Models
Download TXC TD-4.096MBD-T symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
7.0x5.0 Timing XO 4 MHz CMOS 3.3V 25ppm -40 to 85C
Oscillator MEMS 3.6864MHz ±25ppm (Stability) 15pF CMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator MEMS 4MHz ±25ppm (Stability) 15pF CMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator XO 4MHz ±30ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin DIP Module Thru-Hole
Oscillator XO 4MHz ±30ppm 15pF HCMOS/TTL 55% 5V 4-Pin Metal DIP Thru-Hole Tube
Oscillator XO 4MHz ±30ppm 15pF HCMOS/TTL 55% 5V 4-Pin DIP Module Thru-Hole Tube
Descriptions
Descriptions of TXC TD-4.096MBD-T provided by its distributors.
2.5X2.0 Cmos Silicon Mems Oscillator / Plastic, 3.3V, +/-25Ppm (-40 To 85C)
Standard Clock Oscillators 4.096MHz 3.3V 25ppm -40C to 85C
MEMS OSC XO 4.0960MHZ CMOS SMD