TXC 9C-16.000MAAE-T
Crystal 16MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 12pF FUND 30Ohm 2-Pin HC-49/S SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TXC 9C-16.000MAAE-T.
IHS
Datasheet1 page13 years ago
TXC SCT
Future Electronics
CAD Models
Download TXC 9C-16.000MAAE-T symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Related Parts
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 16MHz Nom
Crystal 16.9344MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 12pF FUND 30Ohm 2-Pin HC-49/S SMD T/R
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 15.36MHz Nom
Crystal 16MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 10pF FUND 80Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
CTS Components445C33A16M00000
Descriptions
Descriptions of TXC 9C-16.000MAAE-T provided by its distributors.
9C Series 16 MHZ ±30 ppm 12 pF -20 to +70 °C Surface Mount Quartz Crystal