TXC 7W-8.192MBB-T
Oscillator XO 8.192MHz ±50ppm CMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TXC 7W-8.192MBB-T.
IHS
Datasheet1 page13 years ago
TXC SCT
Farnell
CAD Models
Download TXC 7W-8.192MBB-T symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2012-11-16
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-01-29
LTD Date2022-04-29
Related Parts
Oscillator XO 8MHz ±50ppm CMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Oscillator MEMS 8MHz ±50ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator XO 7.3728MHz ±50ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
CTS Components636L3I008M00000
Clock Oscillator 8MHz 3.3V 30pF 4-Pin SMD T/R
ECS InternationalECS-3953M-080-BN-TR
Oscillator XO 8MHz ±50ppm 15pF HCMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Descriptions
Descriptions of TXC 7W-8.192MBB-T provided by its distributors.
7.0X5.0 Cmos Quartz Oscillator/Ceramic, 3.3V, +/-50Ppm (-10 To 70C) Rohs Compliant: Yes |Txc 7W-8.192MBB-T
CMOS Output Clock Oscillator, 8.192MHz Nom
OSCILLATOR, CXO, 8.192MHZ, SMD; FREQUENC
XTAL OSC XO 8.1920MHZ CMOS SMD
OSC, 8.192MHZ, 3.3V, SMD, 7.0X5.0; Frequency:8.192MHz; Frequency Stability:± 50ppm; Supply Voltage:3.3V; Operating Temperature Range:-10°C to +70°C; Load Capacitance:30pF; Oscillator Mounting:SMD; No. of Pins:4; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Resonator Case:SMD; Series:7W; Type:CXO