Triad Magnetics WAU240-500
Wall Plug Transformer 24 VAC @ 500 ma, 5.5X2.1MM Conn, Culus
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Triad Magnetics WAU240-500.
Master Electronics
Datasheet1 page9 years ago
3 month trend:
-4.76%
CAD Models
Download Triad Magnetics WAU240-500 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Descriptions
Descriptions of Triad Magnetics WAU240-500 provided by its distributors.
POWER SUPPLY, AC-AC, 24V, 0.5A
Plug-In Adapter Single-OUT 24V 0.5A Carton
AC/AC WALL MNT ADAPTER 24V 500MA
12W 1 120V(AC) 120V(AC) 48mm*60mm*80mm
Power Supply, Ac-Ac, 24V, 0.5A; Power Supply Applications:-; No. Of Outputs:1 Output; Output Power Max:12W; Output Voltage Vac:24Vac; Output Current:500Ma; Plug Type:Us; Output Connector:2.1Mm X 5.5Mm Barrel Plug; Output Power:12W Rohs Compliant: Yes |Triad Magnetics WAU240-500