Triad Magnetics WAU20-200
Wall Plug Transformer 120V, 20VAC, @.2A, For Commercial Or Industrial Use Only
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Triad Magnetics WAU20-200.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet1 page8 years ago
Datasheet1 page12 years ago
Datasheet2 pages16 years ago
Master Electronics
Newark
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Triad MagneticsWDU6-200
POWER SUPPLY, AC-DC,6V,0.2A,120V IN, ENCLOSED, WALL PLUG, LINEAR,1.2W, WDU6 SERIES
Triad MagneticsWDU24-200
POWER SUPPLY, AC-DC,24V,0.2A,120V IN, ENCLOSED, WALL PLUG, LINEAR, WDU24 SERIES
Descriptions
Descriptions of Triad Magnetics WAU20-200 provided by its distributors.
Wall Mount AC Adapters Wall Plug-In, AC 20Vout, 120Vin
AC/AC Adapters 120 to 20VAC 0.2A Wall Plug-Ins
POWER SUPPLY, EXT, PLUG-IN, 16V, 4W
Plug-In Adapter Single-OUT 20V 0.2A Carton
AC/AC WALL MNT ADPT 20VAC 200MA
4W 1 120V(AC) 120V(AC) 200mA 41mm*50mm*70mm
Adaptor, Ac - Ac, 120V, 20V, 200Ma; Power Supply Applications:-; No. Of Outputs:1 Output; Output Power Max:4W; Output Voltage Vac:20Vac; Output Current:200Ma; Plug Type:Us; Input Voltage Ac Max:120V; Power Supply Output Type:Fixed Rohs Compliant: Yes |Triad Magnetics WAU20-200