Triad Magnetics VPL20-1200
Transformer, Power, Bobbin, 1, Freq 50/60HZ, Pri 115/230VAC, Sec 10/20VAC, Ul
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Triad Magnetics VPL20-1200.
IHS
Datasheet1 page4 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+61.42%
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.31.40.35
Introduction Date2007-05-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Triad Magnetics VPL20-1200 provided by its distributors.
Power Transformer 3500VAC 25VA 8 Terminal Wire Lead Flange Mount
20V 2.5A,1.25A Dual 25.0VA 115V,230V Dual , 53.98mm*82.55mm*49.22mm
Power Transformers Chassis, Lead, 25VA 20VDC@1.25A Series
POWER XFMR 20Vct@1.25A UL/cUL/TUV CHASSIS MOUNT
Transformers 20V@1.25A 10V@2.5A 25VA