Triad Magnetics FS20-1800
Power Transformer 20.0V At 1.8A UL/CUL-115/230V Split Pack Pcb MOUNT/FS20-1800
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Triad Magnetics FS20-1800.
IHS
Datasheet1 page6 years ago
Datasheet2 pages0 years ago
Master Electronics
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download Triad Magnetics FS20-1800 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.31.40.35
Introduction Date2007-05-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Triad Magnetics FS20-1800 provided by its distributors.
Power Transformer 2500Vrms 36VA 8 Terminal PC Pin Thru-Hole
Split Pack Transformers 20VCT@1.8A 10V@3.6A DUAL PRIMARY 8 PIN
Split Bobbin Power Transformer, 36VA
Power Transformers PC Mount, 36VA 20VDC CT@1.8A Series