Triad Magnetics FS20-120-C2-B
Power Transformer 4200Vrms 2.5VA 8 Terminal PC Pin Thru-Hole
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Triad Magnetics FS20-120-C2-B.
IHS
Datasheet1 page13 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+73.73%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Philippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.31.40.35
Introduction Date2012-10-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Plug-In Adapter Single-OUT 16V 0.1A 3W
Triad MagneticsF24-100
TRANSFORMER, POWER, BOBBIN, 1, FREQ 50/60HZ, PRI 115/230VAC, SEC 12/24VAC, PCB
Plug-In Adapter Single-OUT 20V 0.075A 3W
Descriptions
Descriptions of Triad Magnetics FS20-120-C2-B provided by its distributors.
Compliant PCB, Through Hole 28.58 mm 34.93 mm 113.398093 g 60 Hz PC Pin 2.5 W
115V, 230V 4200 Vrms 2.4 VA Through Hole Class 2/3 Transformer