Triad Magnetics CSE5-100501
Current Transformer 1: 50 1.5Ohm Sec. DCR 10000mA Prim. 6 Terminal Gull Wing SMD
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Triad Magnetics CSE5-100501.
IHS
Datasheet1 page7 years ago
Master Electronics
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2006-07-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Triad Magnetics CSE5-100501 provided by its distributors.
SMD CURRENT SENSE TRANSFORMER,TR=1:50, L=500 H MIN,SEC DCR=2.50 ohm max
CURRENT TRANSFORMER CONFIG BOBBIN 1 FREQ >250KHZ PRI 10A SMD PCB 1 OUTLETS
Current Sense Transformer, 10A, 1:50
Current Sense Transformers 500uH 10A
Current Transformer; Turns Ratio:1:50; Inductance:500Μh; Primary Current:10A; Et Constant:27Vµs; Frequency Range:250Khz; Dc Resistance Secondary:1.5Ohm; Dc Resistance Primary:-; Transformer Mounting:Surface Mount; Input Current:10A Rohs Compliant: Yes |Triad Magnetics CSE5-100501