Triad Magnetics CSE5-100201
Current Transformer 1: 20 0.55Ohm Sec. DCR 10000mA Prim. 6 Terminal Gull Wing SMD
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Triad Magnetics CSE5-100201.
IHS
Datasheet1 page7 years ago
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2006-07-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Triad Magnetics CSE5-100201 provided by its distributors.
CURRENT TRANSFORMER CONFIG BOBBIN 1 FREQ >250KHZ PRI 10A SMD PCB 1 OUTLETS
CSE Series 550 mOhm DCR 10 A 1:20 Surface Mount Current Sense Transformer
Current Transformers Sense/High Frequency 55mohm DCR, 80uH
Current Sense Transformer, 10A, 1:20
1:200 10A 80¦ÌH 250KHz(Min) 6.9mm*7.7mm*5.33mm