Traco Power TSR 1-48150WI
DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 15W, Hybrid
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Traco Power TSR 1-48150WI.
Sager Electronics
Datasheet4 pages6 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-4.96%
CAD Models
Download Traco Power TSR 1-48150WI symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2019-09-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Traco Power TSR 1-48150WI provided by its distributors.
DC-DC CONVERTER, POL, INDUSTRIAL, ENCAPSULATED, 1A, 15V OUT, 20-72V IN
15V 1A, TRACO DC/DC Converter Non-Isolated POL SIP-3 Package
TracoPower TSR 1-48150WI DC/DC converter 1x1A 15W
TRACOPOWER -, TSR 1-48150WI , 15V , 21 ¡ú 72V
SIP,12.1x8.6mm DC-DC Power Modules ROHS
TRACOPOWER TSR 1-48150WI 非絶縁型DC-DCコンバータ
Dc-Dc Converter, 15V, 1A; Power Supply Applications:-; No. Of Outputs:1 Output; Output Power Max:15W; Output Current Max:1A; Product Range:Tsr 1Wi; Dc/Dc Converter Mounting:Through Hole; Input Voltage Dc Min:21V; Depth:12.1Mm Rohs Compliant: Yes |Traco Power TSR 1-48150WI