Texas Instruments LM3S1811-IQC50-C1
MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 1.2V/3.3V 100-Pin LQFP Tray
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments LM3S1811-IQC50-C1.
iiiC
Datasheet946 pages14 years ago
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Related Parts
MicrochipATSAM3S4CA-AU
MCU 32-bit ATSAM ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 1.8V/3.3V 100-Pin LQFP
NXP SemiconductorsMKL26Z256VLL4
MCU, CORTEX M0+, 48MHZ, 100LQFP; Controller Family/Series:(ARM Cortex - M0+) Kin
NXP SemiconductorsMKL46Z256VLL4
MCU 32-bit KL4x ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V/2.5V/3.3V 100-Pin LQFP Tray
STMicroelectronicsSTM32F101VCT6
Mainstream Access line, ARM Cortex-M3 MCU with 256 Kbytes Flash, 36 MHz CPU
NXP SemiconductorsMKL36Z256VLL4
MCU 32-bit KL3x ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V/2.5V/3.3V 100-Pin LQFP Tray
MCU 32-bit SAM3S ARM Cortex M3 RISC/Thumb-2 256KB Flash 1.8/3.3V 100-Pin LQFP T/R
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments LM3S1811-IQC50-C1 provided by its distributors.
ROHS3Compliant GULL WING QUAD CMOS Microcontroller -40C~85C TA 50MHz 1.6mm 32K x 8