TE Connectivity W23-X1A1G-7.50
Circuit Breaker, Thermal, Push / Pull, Panel, Series Trip, 7.5 A, 1 Pole, 240 VAC, 50 VDC
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity W23-X1A1G-7.50.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Farnell
Master Electronics
TE Connectivity
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-9.76%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Introduction Date2009-02-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Related Parts
EatonKD1-8
CIRCUIT BREAKER THERMAL PUSH CUR-RTG 8A PANEL 1 POLE VOL-RTG 250/50 VAC/VDC
Carling TechnologiesCTB-B-B-08
Thermal Circuit Breaker, 1 Pole(s), 8A, 250VAC, 50VDC, Panel Mount
Carling TechnologiesCTB-B-B-09
Thermal Circuit Breaker, 1 Pole(s), 9A, 250VAC, 50VDC, Panel Mount
EatonKD1-9
CIRCUIT BREAKER THERMAL PUSH CUR-RTG 9A PANEL 1 POLE VOL-RTG 250/50 VAC/VDC
Sensata / AirpaxAPL1-1-61-752
Circuit Breaker Magnetic Circuit Protectors 1Pole 7.5A
Sensata / AirpaxAPL1-1REC4-60-702
APL1-1REC4-60-702 /POLE # 1 /PROD FAMILY: 0204
Sensata / AirpaxATR11-D-X-63-WB-8.0A
Circuit Breaker Thermal 1Pole 8A 240VAC/32VDC
Carling TechnologiesCTB-B-B-07
Circuit Breaker; Thermal; Rocker; Blk Bezel; Blk Rocker; Panel Mount; 7A; 125VAC/50VDC
Carling TechnologiesCLB-073-11B3A-B-A
Circuit Breaker Thermal Circuit Protector 1Pole 7A 250VAC/32VDC
Carling TechnologiesCLB-063-11B3A-B-A
Circuit Breaker Thermal Circuit Protector 1Pole 6A 250VAC/32VDC
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity W23-X1A1G-7.50 provided by its distributors.
Circuit Breaker;Therm;Push/Pull;Cur-Rtg 7.5A;Panel;1 Pole;Vol-Rtg 250/50VAC/VDC
CIRCUIT BREAKER, THERMAL, 1P, 250V, 7.5A; Product Range:W23 Series; Current Rating:7.5A; No. of Poles:1 Pole; Voltage Rating VDC:50VDC; Voltage Rating VAC:240VAC; Circuit Breaker Mounting:Panel; Operating Voltage:250V
W23-X1A1G-7.50=W23/W31 Circuit Breaker Type: Thermal Circuit Function: Series Trip Illuminated: Without Actuator Color: Black Operating Voltage: 240 VAC Thermal Series Trip Without Black | Circuit Breaker | Part Number: W23-X1A1G-7.50 | Internal Number: 7-1393246-7 | TE Connectivity | Potter & Brumfield