TE Connectivity TXM-418-LR
LR Series 3.6 V 3.4 mA 10 000 bps Surface Mount RF Transmitter Module
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity TXM-418-LR.
TE Connectivity
Technical Drawing2 pages2 years ago
Datasheet17 pages2 years ago
Sager Electronics
Factory Futures
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+152%
CAD Models
Download TE Connectivity TXM-418-LR symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2008-02-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Related Parts
MicrochipMICRF620Z TR
433MHz ISM Band Transceiver Module
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity TXM-418-LR provided by its distributors.
-4dBm~4dBm 8.5mA ASK,OOK 3.6V 10Kbps Serial 5.2mA 2.1V SMD 12.7mm*9.14mm*3.81mm
418MHz LR Series Radio Only Transparent OOK Transmitter
Module LR 418MHz AM OOK TX XMTR
TXM-418-LR, TE CONNECTIVITY/AMP BRAND
RF TX IC ASK/OOK 418MHZ 8SMD MOD