TE Connectivity SMF2560KJT
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 560000ohm, 300V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2616
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity SMF2560KJT.
TE Connectivity
Technical Drawing2 pages2 years ago
IHS
Electro Sonic
Master Electronics
Sager Electronics
CAD Models
Download TE Connectivity SMF2560KJT symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-09-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Related Parts
Res, 560K, 0.1W, 75V, Thick Film, 0603 Rohs Compliant: Yes |Vishay CRCW0603560KFKEAC
MulticompMCRE000206
Res General Purpose Thick Film 0201 560k Ohm 1% 1/20W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity SMF2560KJT provided by its distributors.
Power resistor SMD 560kOhm 2@ 25¡C W±5%
Thick Film Resistors - SMD SMF2 560K 5%
RESISTOR, METAL FILM, RES 560 KILOHMS, PWR-RTG 2 W, TOL 5%, SMT
560K¦¸ ¡À5% ¡À100ppm/¡æ 2616 6.7mm*4mm*3.85mm
Smf2 560K 5% |Cgs Te Connectivity SMF2560KJT
电阻器,560 kΩ,±5%,2W,金属膜,7.9x4x3.55mm
RS APAC
8-1879011-3, TE CONNECTIVITY/AMP BRAND
SMF2 560K 5% Resistance Value: 560K Ω Element Type: Metal Film Resistor Type: Power Resistor Passive Component Tolerance: 5 % Power Rating: 2 W Smd Power Resistor: 7 Watt & 200-2M Ohm | 560K Ω Metal Film Power Resistor 5 % | Part Number: SMF2560KJT | Internal Number: 8-1879011-3 | TE Connectivity | CGS
RESISTOR, 2W 5% 560K; Power rating:2W; Resistance:560kohm; Tolerance, resistance:±5%; Series:SMF; Temperature, operating range:-55°C to +200°C; Resistor element type:Metal Film; Voltage, rating:300V dc; Temperature coefficient:±100ppm/°C; Case style:2; Length / Height, external:6.7mm; Temp. coeff, +:100ppm/°C; Temp. coeff, -:100ppm/°C; Tolerance, +:5%; Tolerance, -:5%; Voltage rating, DC:300V; Depth, external:3.55mm; Temp, op. max:200°C; Temp, op. min:-55°C; Width, external:4mm