TE Connectivity RV8540-25-S02
Rv Common Mode Choke, Mnzn, Four-line, 25A, 0.7 Mh, Vertical
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity RV8540-25-S02.
IHS
Datasheet8 pages0 years ago
Inventory History
3 month trend:
-100%
Supply Chain
Introduction Date2025-07-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity RV8540-25-S02 provided by its distributors.
COMMON MODE CHOKE, 490UH, 25A ROHS COMPLIANT: YES
RV8540-25-S02, TE CONNECTIVITY / SCHAFFNER
CMC 490UH 25A 4LN THROUGH HOLE
RV8540-25-S02 Operating Voltage (Max): 530 VDC Current Rating (Max): 25 A Input Termination Type: PCB Terminal Pollution Degree: PD2 Output Termination Type: PCB Terminal Emc / Rfi Chokes Rv Series And Rv Series N: High-Performance Chokes For Demanding Application | 530 VDC 25 A PCB Terminal PD2 | Part Number: RV8540-25-S02 | Internal Number: 823179-SF | RV8540-25-S02 Operating Voltage (Max): 530 VDC Current Rating (Max): 25 A Input Termination Type: PCB Terminal Pollution Degree: PD2 Output Termination Type: PCB Terminal Emc / Rfi Chokes Rv Series And Rv Series N: High-Performance Chokes For Demanding Application | 530 VDC 25 A PCB Terminal PD2 | Part# RV8540-25-S02 | Schaffner