TE Connectivity RP73PF1J287RBTDF
Res Thin Film 0603 287 Ohm 0.1% 1/10W ±25ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity RP73PF1J287RBTDF.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
Electro Sonic
element14 APAC
Farnell
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2019-08-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
PanasonicERA-3AEB2870V
Res Thin Film 0603 287 Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP1879223-9
Res Thin Film 0603 287 Ohm 0.1% 1/16W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupRT0603BRD07287RL
100mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 287Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE ConnectivityRP73PF1J301RBTDF
Res Thin Film 0603 301 Ohm 0.1% 0.167W ±25ppm/C Pad SMD Medical T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 287ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
TE Connectivity / AMP6-2176087-3
Fixed Resistor, Thin Film, 0.166W, 309ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity RP73PF1J287RBTDF provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.166W, 287ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
RESISTOR, 0603, 0.17W, 287R, 0.1%, 25PPM; Product Range:TE CONNECTIVITY - RP73 Series Thin Film Chip Resistor; Resistance:287ohm; Power Rating:166mW; Resistance Tolerance:± 0.1%; Resistor Case Style:0603 [1608 Metric]; Resistor Element Material:Thin Film; Temperature Coefficient:± 25ppm/°C; Voltage Rating:100V; Resistor Mounting:SMD
RP 1J 0.166W 287R 0.1% 25PPM 1K RL Resistance Value: 287 Ω Element Type: Thin Film Resistor Type: Precision Resistor Passive Component Tolerance: .1 % Package Size Code: 0603 Surface Mount Resistor | 287 Ω Thin Film Precision Resistor .1 % | Part Number: RP73PF1J287RBTDF | Internal Number: 6-2176087-0 | TE Connectivity | Holsworthy