TE Connectivity RP73D1J5K36BTDG
Res Thin Film 0603 5.36K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±15ppm/C Pad SMD Medical T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity RP73D1J5K36BTDG.
Upverter
Datasheet10 pages8 years ago
Farnell
TE Connectivity
Electro Sonic
Newark
Supply Chain
Country of OriginUK
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2011-08-03
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP9-1879745-6
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 5360ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERA3APB562V
Res Thin Film 0603 5.6K Ohm 0.1% 0.1W ±15ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA3APB512V
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 5100ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 15ppm/Cel, Surface Mount, 0603
TE Connectivity / HolsworthyRP73D1J4K87BTDG
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 4870ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 15ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERA3AEB5361V
Res Thin Film 0603 5.36K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity RP73D1J5K36BTDG provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 5360ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 15ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Surface Mount Thin Film Resistor, Rp73 Series, 5.36 Kohm, 100 Mw, - 0.1%, 50 V |Holsworthy Te Connectivity RP73D1J5K36BTDG
RES, 5K36, 0.1%, 0.1W, 0603, THIN FILM; Resistor Case Style: 0603 [1608 Metric]; Resistance: 5.36kohm; Product Range: RP73 Series; Voltage Rating: 50V; Resistor Element Material: Thin Film; Power Rating: 100mW; Resistance Tolerance: ± 0.1%; Temperature Coefficient: ± 15ppm/°C; Automotive Qualification Standard: -; SVHC: No SVHC (15-Jun-2015); External Depth: 0.8mm; External Length / Height: 0.4mm; External Width: 1.6mm; No. of Pins: 2Pins; Operating Temperature Max: 155°C; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Temperature Range: -55°C to +155°C; Overload Voltage: 100V; Resistor Mounting: Surface Mount Device