TE Connectivity RC212-0.6-6M8
Common Mode Chokes / Filters RC212 Common Mode Choke 250VAC, 0.6A, 6.8mH, Vertical
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity RC212-0.6-6M8.
3 month trend:
-100%
Supply Chain
Country of OriginThailand
Introduction Date2019-07-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity RC212-0.6-6M8 provided by its distributors.
Common Mode Choke, 6.8Mh, 0.6A Rohs Compliant: Yes |Schaffner RC212-0.6-6M8
Common Mode Chokes Dual 6800uH 10kHz 0.6A 0.63Ohm DCR Thru-Hole
Choke, Common Mode, 6.8 mH, 600 mA
Single Phase EMI Filter, 250V, 0-400HzHz
RC212-0.6-6M8, TE CONNECTIVITY / SCHAFFNER
RC212-0.6-6M8 Operating Voltage (Max): 250 VDC Current Rating (Max): .6 A Input Termination Type: PCB Terminal Pollution Degree: PD2 Output Termination Type: PCB Terminal Emc/rfi Chokes Rb Series: Current-Compensated Chokes For High-Performance Filtering | 250 VDC .6 A PCB Terminal PD2 | Part Number: RC212-0.6-6M8 | Internal Number: 819708-SF | RC212-0.6-6M8 Operating Voltage (Max): 250 VDC Current Rating (Max): .6 A Input Termination Type: PCB Terminal Pollution Degree: PD2 Output Termination Type: PCB Terminal Emc/rfi Chokes Rb Series: Current-Compensated Chokes For High-Performance Filtering | 250 VDC .6 A PCB Terminal PD2 | Part# RC212-0.6-6M8 | Schaffner