TE Connectivity PB6B2RS6M1CAL00Y500
Off-Mom SPST-NO -13.60(Dia) 1000000Cycles 50V 125V 500000Cycles 125mA(AC), 200mA(DC)
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity PB6B2RS6M1CAL00Y500.
IHS
Datasheet5 pages1 year ago
Datasheet5 pages1 year ago
Electro Sonic
TE Connectivity
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Introduction Date2018-03-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity PB6B2RS6M1CAL00Y500 provided by its distributors.
Switch Push Button OFF-(ON) SPST Round Button Momentary Contact 125VAC 50VDC Solder Lug Panel Mount Loose
Pb Switch, Spst, 0.4A, 32V, Wire Leaded; Product Range:Pb6 Series; Panel Cutout Diameter:13.6Mm; Contact Configuration:Spst; Switch Operation:Off-(On); Pushbutton Actuator Style:Round; Actuator/Cap Colour:Green; Ip Rating:Ip68 Rohs Compliant: Yes |Alcoswitch Te Connectivity PB6B2RS6M1CAL00Y500
PB OFF/ON RC GRE M1 TERM IP68 500MM LHS Push Button Switch Product Type: General Purpose Push Button Switch Configuration (Pole-Throw): Single Pole - Single Throw Number of Actuators: Single Actuator Profile: Flush Bushing Style: Threaded General Purpose Push Button Switch Single Pole - Single Throw Flush | Pushbutton Switch | Part Number: PB6B2RS6M1CAL00Y500 | Internal Number: 2329362-4 | TE Connectivity | ALCOSWITCH