TE Connectivity PB6B2RS2M1CAL00S500
Off-Mom SPST-NO -13.60(Dia) 1000000Cycles 50V 125V 500000Cycles 125mA(AC), 200mA(DC)
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity PB6B2RS2M1CAL00S500.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet4 pages1 year ago
Introduction Date2018-03-30
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity PB6B2RS2M1CAL00S500 provided by its distributors.
Switch Push Button OFF-(ON) SPST Round Button Momentary Contact 125VAC 50VDC Wire Leaded Panel Mount Loose
Pb Switch, Spst, 0.4A, 32V, Wire Leaded; Switch Operation:Off-(On); Pushbutton Actuator Style:Round Domed; Contact Configuration:Spst-No; Product Range:Pb6 Series; Switch Terminals:Wire Leaded; Ip Rating:Ip68; Contact Current Rohs Compliant: Yes |Alcoswitch Te Connectivity PB6B2RS2M1CAL00S500
PB OFF/ON RC BLK M1 TERM IP68 500MM L Push Button Switch Product Type: General Purpose Push Button Switch Configuration (Pole-Throw): Single Pole - Single Throw Number of Actuators: Single Actuator Profile: Flush Bushing Style: Threaded General Purpose Push Button Switch Single Pole - Single Throw Flush | Pushbutton Switch | Part Number: PB6B2RS2M1CAL00S500 | Internal Number: 2329361-1 | TE Connectivity | ALCOSWITCH