TE Connectivity PB6B2FM6M1CAL06S500
Pushbutton Switch, SPST, 0.12A, 50VDC, Wire Terminal, Panel Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity PB6B2FM6M1CAL06S500.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet4 pages1 year ago
Sager Electronics
Electro Sonic
TE Connectivity
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-1.67%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Introduction Date2020-06-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity PB6B2FM6M1CAL06S500 provided by its distributors.
PUSHBUTTON SWITCH, SPST, 0.12A, 50V;
Switch Push Button OFF-(ON) SPST Round Button Momentary Contact 125VAC 50VDC Wire Leaded Panel Mount Loose