TE Connectivity PB6B2FM3M1CAL00S500
Pushbutton Switch, SPST, 0.12A, 50VDC, Wire Terminal, Panel Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity PB6B2FM3M1CAL00S500.
3 month trend:
-89.23%
Introduction Date2018-04-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity PB6B2FM3M1CAL00S500 provided by its distributors.
Standard PB6 Red Panel Mount Front Pushbutton Switch 125mA AC 200mA DC 125V -30C~85C
Off-Mom SPST-NO -13.60(Dia) 1000000Cycles 50V 125V 500000Cycles 125mA(AC),200mA(DC)
Switch Push Button OFF-(ON) SPST Flush Button 400mA 125VAC 50VDC Solder Lug Panel Mount Loose Piece
PB SWITCH, SPST, 0.4A, 32V, WIRE LEADED; Switch Operation: Off-(On); Pushbutton Actuator Style: Flat; Contact Configuration: SPST-NO; Product Range: PB6 Series; Switch Terminals: Wire Leaded; IP Rating: IP68; Contact Current Max: 400mA; Contact Voltage AC Nom: 32V; Contact Voltage DC Nom: -; SVHC: Lead (27-Jun-2018); Actuator / Cap Colour: Red; Contact Current AC Max: 400mA; Contact Current DC Max: 200mA; Contact Voltage VAC: 32V; Contact Voltage VDC: 50V; Illumination Colour: Non-illuminated; Panel Cutout Diameter: 13.6mm; Pushbutton Switch Type: Industrial; Switch Mounting: Panel
PB OFF/ON FC RED M1 TERM IP68 500MM L Push Button Switch Product Type: General Purpose Push Button Switch Configuration (Pole-Throw): Single Pole - Single Throw Number of Actuators: Single Actuator Profile: Flush Bushing Style: Threaded General Purpose Push Button Switch Single Pole - Single Throw Flush | Pushbutton Switch | Part Number: PB6B2FM3M1CAL00S500 | Internal Number: 2329384-2 | TE Connectivity | ALCOSWITCH