TE Connectivity HDP24-18-20PE
DEUTSCH HDP20 Series 20 Position Black Circular Receptacle Housing Connector
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity HDP24-18-20PE.
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date2018-01-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity HDP24-18-20PE provided by its distributors.
Circular Housing Receptacle 20 Position Pin Contact Cable Mount
CIRCULAR CONNECTOR, RECP ASM DEUTSCH HD SERIES / DEUTSCH HDP SERIES
Circular Connector, 20 Contact(s), Male, Receptacle
ConnCircular PIN 20 POSCrimp ST Jam Nut 20 Terminal 1 Port Bulk
CONN RCPT HSG MALE 20POS PNL MNT
REC, 20P, BLK, E, 16/20, P Nominal Voltage Architecture: 48 V 24 V 12 V Number of Positions: 20 Connector & Housing Type: Housing for Male Terminals Connector System: Wire-to-Wire Mating Pin Diameter: 1 mm 1.6 mm Deutsch Hdp20 Housing | 48 V 20 | Part Number: HDP24-18-20PE | Internal Number: HDP24-18-20PE | Alias Number: ZPF000000000140686 | 1 mm | TE Connectivity | DEUTSCH