TE Connectivity H85K62BYA
Holco Series Axial Metal Film Resistor 5.62 Kohms +/-0.1% 0.25W +/-15PPM/DEGC
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity H85K62BYA.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Electro Sonic
JRH Electronics
TE Connectivity
X-ON
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download TE Connectivity H85K62BYA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2009-07-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP6-1879664-6
Holco Holsworthy FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±0.1% ±15ppm/C 5.49kOhm 0.25W 1/4W
TE ConnectivityH85K76BYA
Metal Film Res.-Through Hole H8 5K76 0.1% 15Ppm |Amp Te Connectivity 6-1879664-8
TE ConnectivityH85K11BYA
HOLCO SERIES AXIAL METAL FILM RESISTOR 5.11KOHMS +/-0.1% 0.25W +/-15PPM/DEGC
Stackpole ElectronicsRNF14FTD5K62
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 5620ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF14FBD5K62
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 5620ohm, 250V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCF14JT5K60
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 5600ohm, 350V, 5% +/-Tol, -400,0ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 5620ohm, 300V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 5620ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 5620ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 5110ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 6000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 5760ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity H85K62BYA provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 5620ohm, 350V, 0.1% +/-Tol, 15ppm/Cel, Through Hole Mount
Res Metal Film 5.62K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±15ppm/°CConformalCoated AXL Bandoliered
Axial FIXED RESISTOR Holco Holsworthy 0.098Diax0.283L 2.50mmx7.20mm 0.25W 1/4W 5.62kOhm ±15ppm/C
Metal Film Resistors - Through Hole H8 5K62 0.1% 15Ppm
Through Hole Metal Film Resistor, H8 Series, 5.62 Kohm, 250 Mw, - 0.1%, 350 V, Axial Leaded |Holsworthy Te Connectivity H85K62BYA
Special Order: H8 5K62 0.1% 15PPM Resistance Value: 5.62K Ω Element Type: Thin Film Resistor Type: Precision Resistor Passive Component Tolerance: .1 % Power Rating: .25 W Through-Hole Resistor | 5.62K Ω Thin Film Precision Resistor .1 % | Part Number: H85K62BYA | Internal Number: 6-1879664-7 | TE Connectivity | Holsworthy
Resistor, 5K62, 0.10%, 250MW, AXIAL; Resistance:5.62kohm; Product Range:H8 Series; Power Rating:250mW; Resistance Tolerance:± 0.1%; Resistor Case Style:Axial Leaded; Voltage Rating:350V; Resistor Element Material:Metal Film; Temperature Coefficient:± 15ppm/°C; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (15-Jan-2018); Body Diameter:2.5mm; Body Length:7.2mm; Lead Diameter:0.6mm; Lead Length:30mm; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Resistor Mounting:Through Hole