TE Connectivity GA100K6A1ID
Discrete Ntc, 100, 000 ± 1°C Ins. Lds |Te Connectivity Sensors GA100K6A1ID
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity GA100K6A1ID.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Sager Electronics
TE Connectivity
Component Distributors Inc.
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2025-09-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity GA100K6A1ID provided by its distributors.
DISCRETE 100K OHMS,+/-1.0C 0C TO 70C
Thermistor NTC 100k Ohm 2-Pin Radial Leaded
DISCRETE 100K OHMS,+/-1.0C 0C TO 70C NTC Sensor Type: Epoxy Coated NTC Thermistor Lead Wire Length: 76 mm Lead Wire Length: 2.992 in Resistance (at 25°C): 100 kΩ Resistance Tolerance (at 25°C): ± 2 % Epoxy Coated NTC Thermistor 76 mm | Standard Epoxy Ntc Thermistor | Part Number: GA100K6A1ID | Internal Number: GA100K6A1ID | TE Connectivity | MEAS