TE Connectivity FN356-16-29
Power Line Filter 0Hz to 60Hz 16A 440VAC Quick Connect Flange Mount
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN356-16-29.
TME
Datasheet4 pages0 years ago
element14 APAC
Master Electronics
Sager Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
-4.00%
Supply Chain
Country of OriginHungary
Introduction Date2001-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date2024-06-28
LTD Date2024-12-30
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN356-16-29 provided by its distributors.
3-PHASE 16 A INPUT HIGH-CURRENT FILTER SAFETY TERMINAL BLOCK
Power Line Filters 8W 16A HIGH-CURRENT FILTER
FN356-16-29, TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
3 PHASE NEUTRAL FILTER 440VA C 16A STB TERMINAL 29
Three Phase EMI Filter, 440V, 60HzHz
3 Phase & Neutral Filter 440VAC,
Pwr Line Filter, 3 Ph+Neutral, 16A, 440V; Current Rating:16A; Voltage Rating:440Vac; Filter Type:3 Phase + Neutral Line; Filter Terminals:Terminal Block; Inductance Min:1.2Mh; Capacitance:0.68Μf; Leakage Current Max:430Μa; Product Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN356-16-29
Mains filter Dimensions L x W x H: 161.8 x 105 x 80 mm Temperature range: -25 ... +100 °C Test voltage: 1900 VDC, 2 sec Weight: 1.2 kg IEC-climate category: 25/100/21 Phases: 3-phase Protection class: IEC/EN 60939 Protection rating: IP20 Termination type: Screw Terminal Rated voltage: 440 VAC