TE Connectivity FN3359HV-250-28
3 Phase High Current Filter 690Vac, 250A Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN3359HV-250-28
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN3359HV-250-28.
TME
Datasheet5 pages0 years ago
Sager Electronics
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Introduction Date2001-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN3359HV-250-28 provided by its distributors.
Power Line Filter 0Hz to 60Hz 250A 690VAC Threaded Stud Flange Mount
3-PHASE 250 A INPUT FILTER SCREW TERMINAL HIGH VOLTAGE
Schaffner High Performance 3-Phase Filt
Power Line Filters 3 PHASE 250A 690VAC
FN3359HV-250-28, TE CONNECTIVITY / SCHAFFNER
Three Phase EMI Filter, 690V, 60HzHz
3 PHASE HIGH CURRENT FILTER 69 0VAC 250A
LINE FILTER 250A CHASSIS MOUNT
FILTR 3 PHASE CHASSIS 250A M10