TE Connectivity FN3288HVIT-63-53-C43-R60
Power Line Filter 3-Phase 0Hz to 60Hz 63A 760VAC Terminal Block Flange Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN3288HVIT-63-53-C43-R60.
Farnell
Datasheet9 pages0 years ago
Master Electronics
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Introduction Date2025-03-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN3288HVIT-63-53-C43-R60 provided by its distributors.
Power Line Filters 3 Phase Slim Book Style High Performance IT Line Filter 690VAC, 63A, STB Terminal 53, Cy 3.0uF
FILTER 3-PH EMC/RFI SLIM BOOK 690VAC 63A TERM 53 CY 3.0UF FN 3288 SERIES
FN3288HVIT-63-53-C43-R60, TE CONNECTIVITY / SCHAFFNER
Three Phase EMI Filter, 305V, 60HzHz
POWER LINE FILTER, 3 PHASE, 63A, 760VAC;
LINE FILTER 760VAC 63A CHASS MNT
Power Line Filter, 3 Phase, 63A, 760Vac; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:760Vac; Current Rating:63A; No. Of Phases:Three Phase; No. Of Stages:2 Stage; Filter Input Terminals:Terminal Block; Filter Type:3 Phase Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN3288HVIT-63-53-C43-R60
FN3288HVIT-63-53-C43-R60 Current Rating: 63 A Input Termination Type: Terminal Block Output Termination Type: Terminal Block Wiring Configuration: DELTA (3 wire + ground) Operating Voltage: 760 VAC 3-Phase Filters & Fn3288 Compact High-Performance Emc/rfi Filter For Inverters And Drive System | 63 A Terminal Block DELTA (3 wire + ground) | Part Number: FN3288HVIT-63-53-C43-R60 | Internal Number: 818076-SF | FN3288HVIT-63-53-C43-R60 Current Rating: 63 A Input Termination Type: Terminal Block Output Termination Type: Terminal Block Wiring Configuration: DELTA (3 wire + ground) Operating Voltage: 760 VAC 3-Phase Filters & Fn3288 Compact High-Performance Emc/rfi Filter For Inverters And Drive System | 63 A Terminal Block DELTA (3 wire + ground) | Part# FN3288HVIT-63-53-C43-R60 | Schaffner