TE Connectivity FN2640-10-08-C11
Power Line Filters 10A 4.7nF M4 Screws, Low Profile, EMC/EMI IEC Inlet Filter
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN2640-10-08-C11.
IHS
Datasheet4 pages0 years ago
JRH Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+43.48%
Supply Chain
Introduction Date2022-06-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN2640-10-08-C11 provided by its distributors.
EMC/EMI FILTER, IEC INLET, 250 VAC, M4 SCREW, 10A, FN2640 SERIES
IEC Single phase filter 1HU 10 A threaded bolt c
Single Phase EMI Filter, 250V, 60HzHz
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
FN2640-10-08-C11 Current Rating (Max): 10 A Filtering Requirements: Unfiltered Leakage Current (Max) (250VAC, 50Hz): 370 µA Output Termination Type: Threaded Stud Leakage Current (Max) (120VAC, 60Hz): 210 µA 10 A Unfiltered 370 µA Threaded Stud | TE Connectivity |