TE Connectivity FN2500-15-08-C13
Emc/emi Filter, 1 Phase, 277 VAC / 400 VDC, M4 Screw, 15A, FN2500 Series
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN2500-15-08-C13.
IHS
Datasheet6 pages0 years ago
JRH Electronics
3 month trend:
+20.83%
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN2500-15-08-C13 provided by its distributors.
Power Line Filters 15A 10nF M4 Screws, Low Profile, EMC/EMI Filter
FN2500-15-08-C13, TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Single Phase EMI Filter, 277V, 0-60HzHz
LINE FILT 400VDC 277VAC 15A CHAS
FN2500-15-08-C13 Current Rating: 15 A Input Termination Type: Threaded Stud Output Termination Type: Threaded Stud Leakage Current (Max) (120VAC, 60Hz): .45 mA Leakage Current (Max) (250VAC, 50Hz): .87 mA 15 A Threaded Stud .45 mA | TE Connectivity |
Power Line Filter, 1-Ph, 15A, 277Vac; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:277Vac; Current Rating:15A; No. Of Phases:Single Phase; No. Of Stages:1 Stage; Filter Input Terminals:Screw; Filter Output Terminals:Screw Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN2500-15-08-C13