TE Connectivity FN2500-10-103-C13
Power Line Filters 10A 10nF Push-In Terminal, Low Profile, EMC/EMI Filter
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN2500-10-103-C13.
IHS
Datasheet6 pages0 years ago
Master Electronics
3 month trend:
-100%
Supply Chain
Introduction Date2025-03-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN2500-10-103-C13 provided by its distributors.
EMC/EMI FILTER, 1 PHASE, 277 VAC / 400 VDC, PUSH-IN, 10A, FN2500 SERIES
FN2500-10-103-C13, TE CONNECTIVITY / SCHAFFNER
Single Phase EMI Filter, 277V, 0-60HzHz
LINE FILT 400VDC 277VAC 10A CHAS
FN2500-10-103-C13 Current Rating: 10 A Input Termination Type: Terminal Block Output Termination Type: Terminal Block Leakage Current (Max) (120VAC, 60Hz): .45 mA Leakage Current (Max) (250VAC, 50Hz): .87 mA 10 A Terminal Block .45 mA | TE Connectivity |
Power Line Filter, 1-Ph, 10A, 277Vac; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:277Vac; Current Rating:10A; No. Of Phases:Single Phase; No. Of Stages:1 Stage; Filter Input Terminals:Push In; Filter Output Terminals:Push In Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN2500-10-103-C13