TE Connectivity FN2500-10-08-C13
Emc/emi Filter, 1 Phase, 277 VAC / 400 VDC, M4 Screw, 10A, FN2500 Series
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN2500-10-08-C13.
IHS
Datasheet6 pages0 years ago
JRH Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-8.20%
Supply Chain
Introduction Date2021-11-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN2500-10-08-C13 provided by its distributors.
Power Line Filters 10A 10nF M4 Screws, Low Profile, EMC/EMI Filter
Single phase filter 1HU 10 A threaded bolt connec
Single Phase EMI Filter, 277V, 0-60HzHz
LINE FILT 400VDC 277VAC 10A CHAS
FN2500-10-08-C13 Current Rating: 10 A Input Termination Type: Threaded Stud Output Termination Type: Threaded Stud Leakage Current (Max) (120VAC, 60Hz): .45 mA Leakage Current (Max) (250VAC, 50Hz): .87 mA 10 A Threaded Stud .45 mA | TE Connectivity |
Power Line Filter, 1-Ph, 10A, 277Vac; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:277Vac; Current Rating:10A; No. Of Phases:Single Phase; No. Of Stages:1 Stage; Filter Input Terminals:Screw; Filter Output Terminals:Screw Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN2500-10-08-C13