TE Connectivity FN2415L-10-29
Power Line Filter EMC 0Hz to 400Hz 10A 250VAC Terminal Block Flange Mount
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN2415L-10-29.
IHS
Datasheet4 pages0 years ago
Electro Sonic
3 month trend:
-7.75%
Supply Chain
Country of OriginThailand
Introduction Date2020-07-30
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN2415L-10-29 provided by its distributors.
Power Line Filters 10A 4.2mH EMC Filter 2.59mA LeakgeCurren
SINGLE PHASE CHASSIS MOUNT FILTER 250VAC, 10A, STB TERMINAL 29,
Single Phase EMI Filter, 250V, 400Hz
FN2415L-10-29, TE CONNECTIVITY / SCHAFFNER
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
SINGLE PHASE CHASSIS MOUNT FIL
Power Line Filter, 1Phase, 10A, Tb; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:250Vac; Current Rating:10A; No. Of Phases:Single Phase; No. Of Stages:2 Stage; Filter Input Terminals:Terminal Block Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN2415L-10-29
FN2415L-10-29 Current Rating: 10 A Input Termination Type: Terminal Block Output Termination Type: Terminal Block Leakage Current (Max) (120VAC, 60Hz): 1.49 mA Leakage Current (Max) (250VAC, 50Hz): 2.59 mA 10 A Terminal Block 1.49 mA | TE Connectivity |