TE Connectivity FN2200-800-99
DC EMC/EMI Filter For Photovoltaic Inverters 800 Amp | Schaffner FN2200-800-99
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN2200-800-99.
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Introduction Date2025-03-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN2200-800-99 provided by its distributors.
Dc Filter 1200Vdc, 800A Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN2200-800-99
Power Line Filter 800A 1200VDC Quick Connect Flange Mount
Power Line Filters 1200V 800A DC FILTER DC FILTER
Data Line Filter, 1 Function(s), 1200V, 800A
FN2200-800-99, TE CONNECTIVITY / SCHAFFNER
LINE FILTER 1.2KVDC 800A CHASSIS
LINE FLTR 1200VDC 800A CHASS MNT
POWER LINE FILTER, EMI/RFI, 800A, 1.2KV; Current Rating: 800A; Voltage Rating: 1.2kV; Filter Type: EMI, RFI; Filter Terminals: Quick Connect; Inductance Min: -; Capacitance: -; Leakage Current Max: -; Product Range: FN 2200; SVH