TE Connectivity FN2010B-20-06
Power Line Filter 0Hz to 400Hz 20A 250VAC Quick Connect Flange Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN2010B-20-06.
IHS
Datasheet7 pages0 years ago
Newark
Arrow Electronics
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-100%
Supply Chain
Country of OriginThailand
Introduction Date2001-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN2010B-20-06 provided by its distributors.
Power Line Filters 20A MEDICAL FASTON GENERAL PURPOSE FLTR
SINGLE PHASE CHASSIS MOUNT 20 A FILTER FAST-ON MEDICAL
Single Phase Filt. 1Stage FN2010 20A Med
Single Phase Chassis Mount Filter 250VAC 20A Fa
Single Phase EMI Filter, 250V, 50/60HzHz
Schaffner General Purpose Filters
Power Line Filter, 1-Ph, 20A, 250Vac; Filter Applications:Medical; Voltage Rating:250Vac; Current Rating:20A; No. Of Phases:Single Phase; No. Of Stages:1 Stage; Filter Input Terminals:Quick Connect; Product Range:Fn 2010 Series Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN2010B-20-06
FN2010B-20-06 Current Rating: 20 A Input Termination Type: FASTON Output Termination Type: FASTON Leakage Current (Max) (120VAC, 60Hz): 0 mA Leakage Current (Max) (250VAC, 50Hz): 0 mA Standard Performance Single Phase Filters Fn2010 & General Purpose Ac/dc Emc/rfi Filter | 20 A FASTON 0 mA | Part Number: FN2010B-20-06 | Internal Number: 806062-SF | TE Connectivity | Schaffner