TE Connectivity CRGCQ1210F6K8
Res Thick Film 1210 6.8K Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity CRGCQ1210F6K8.
Sager Electronics
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.12%
Introduction Date2018-03-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity CRGCQ1210F6K8 provided by its distributors.
Res General Purpose Thick Film 1210 6.8k Ohm 1% 1/2W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 6800ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1210
Thick Film Resistors - SMD CRGCQ 1210 6K8 1%
RES, 6K8, 1%, 1210, THICK FILM; Resistor Case Style: 1210 [3225 Metric]; Resistance: 6.8kohm; Product Range: CRGCQ Series; Voltage Rating: 200V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 500mW; Resistance Tolerance:
CRGCQ 1210 6K8 1% Resistance Value: 6.8K Ω Element Type: Thick Film Resistor Type: General Purpose Resistor Passive Component Tolerance: 1 % Package Size Code: 1210 Surface Mount Resistor | 6.8K Ω Thick Film General Purpose Resistor 1 % | Part Number: CRGCQ1210F6K8 | Internal Number: 3-2176345-5 | TE Connectivity | NEOHM