TE Connectivity CRGCQ1206F6K8
Res Thick Film 1206 6.8K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity CRGCQ1206F6K8.
3 month trend:
-9.37%
Introduction Date2018-03-13
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity CRGCQ1206F6K8 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 6800ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Thick Film Resistors - SMD CRGCQ 1206 6K8 1%
RES, 6K8, 1%, 1206, THICK FILM; Resistor Case Style: 1206 [3216 Metric]; Resistance: 6.8kohm; Product Range: CRGCQ Series; Voltage Rating: 200V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 250mW; Resistance Tolerance:
CRGCQ 1206 6K8 1% Resistance Value: 6.8K Ω Element Type: Thick Film Resistor Type: General Purpose Resistor Passive Component Tolerance: 1 % Package Size Code: 1206 Surface Mount Resistor | 6.8K Ω Thick Film General Purpose Resistor 1 % | Part Number: CRGCQ1206F6K8 | Internal Number: 3-2176343-5 | TE Connectivity | NEOHM