TE Connectivity CRGCQ0402J4K7
63mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±5% 4.7kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity CRGCQ0402J4K7.
JRH Electronics
Datasheet9 pages8 years ago
Datasheet4 pages7 years ago
Datasheet10 pages1 year ago
Sager Electronics
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.47%
Introduction Date2018-03-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity CRGCQ0402J4K7 provided by its distributors.
Res Thick Film 0402 4.7K Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.063W, 4700ohm, 50V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Res General Purpose Thick Film 0402 4.7k Ohm 5% 1/16W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Avnet Japan
4.7 kOhms 5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200
CRGCQ 0402 4K7 5% Resistance Value: 4.7K Ω Element Type: Thick Film Resistor Type: General Purpose Resistor Passive Component Tolerance: 5 % Package Size Code: 0402 Surface Mount Resistor | 4.7K Ω Thick Film General Purpose Resistor 5 % | Part Number: CRGCQ0402J4K7 | Internal Number: 2-2176338-3 | TE Connectivity | NEOHM