TE Connectivity CONSMA003.062-L-G
SMA Connector Straight Jack (Female), PCB Edge Mount, 0.062" Thick PCB, Gold, Extended Barrel
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity CONSMA003.062-L-G.
Master Electronics
Datasheet3 pages2 years ago
IHS
TE Connectivity
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+28.62%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.10
Introduction Date2019-03-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity CONSMA003.062-L-G provided by its distributors.
Gold Brass SMA Receptacle Female Socket SMA Connector 18GHz 50Ohm -65C~165C
SMA Jack 50 Ohm .062 PCB Edge Mount
Female Socket,Receptacle,Threaded
SMA Jack 50 Ohm .062 PCB Edge Mount RF Interface: SMA RF Connector Style: Jack Impedance: 50 Ω RF Connector Coupling Mechanism: Threaded Operating Frequency Range: 18 GHz SMA Jack 50 Ω Threaded | Coax Connector | Part Number: CONSMA003.062-L-G | Internal Number: L9000269-01 | TE Connectivity | SMA