TE Connectivity AVP16MAIBH000T5B04
Anti-Vandal Pushbutton Switch SPST Momentary Non-Illuminated High Flat Button 16mm 1A 24V Panel Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity AVP16MAIBH000T5B04.
IHS
Datasheet5 pages1 year ago
Farnell
TE Connectivity
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity AVP16MAIBH000T5B04 provided by its distributors.
Piezo Anti-Vandal AVP Silver Panel Mount Front Pushbutton Switch 1A AC/DC 24V -20C~65C
VANDAL RESISTANT SW, SPST, 1A, 24V, PANL; Contact Configuration:SPST-NO; Actuator / Cap Colour:Natural; Product Range:AVP Series; Switch
AVP16M H. FLAT AIB NL 500MM/2X3 Push Button Switch Product Type: Anti-Vandal Switch Configuration (Pole-Throw): Single Pole - Single Throw Number of Actuators: Single Actuator Profile: Extended Bushing Style: Threaded Anti-Vandal Switch Single Pole - Single Throw Extended | Pushbutton Switch | Part Number: AVP16MAIBH000T5B04 | Internal Number: 2342838-2 | TE Connectivity | ALCOSWITCH