TE Connectivity AV2511E112Q04
Anti-Vandal Pushbutton Switch Illuminated SPST ON OFF 3A 250 VAC Quick Connect Panel Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity AV2511E112Q04.
IHS
Datasheet4 pages2 years ago
Electro Sonic
JRH Electronics
TE Connectivity
Farnell
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2017-05-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity AV2511E112Q04 provided by its distributors.
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
AV25 SPL 3A MOVING RING WHITE 12V
SPST, On-off, 3A, Wire Terminal, Panel Mount
STANDARD ANTI VANDAL SWITCHES;
VANDAL RESISTANT SW, SPST, 3A, 250VAC; Product Range:AV25 Anti-Vandal Series; Contact Configuration:SPST; Actuator / Cap Colour:Natural; Switch Terminals:Solder Lug; Contact Current Max:3A; Contact Volt
AV25 SPL 3A MOVING RING WHITE 12V Push Button Switch Product Type: Anti-Vandal Switch Configuration (Pole-Throw): Single Pole - Single Throw Number of Actuators: Single Actuator Profile: Flush Bushing Style: Threaded Anti-Vandal Switch Single Pole - Single Throw Flush | Pushbutton Switch | Part Number: AV2511E112Q04 | Internal Number: 1-2317656-1 | TE Connectivity | ALCOSWITCH