TE Connectivity AV2510M712Q04
Anti-Vandal Pushbutton Switch SPST Illuminated 3A 250VAC Quick Connect Panel Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity AV2510M712Q04.
JRH Electronics
Datasheet4 pages3 years ago
Datasheet4 pages7 years ago
Datasheet5 pages1 year ago
TE Connectivity
Farnell
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2020-06-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity AV2510M712Q04 provided by its distributors.
Anti-Vandal Push Button Switch Solder Terminals Moving Ring Led Plus Power
Vandal Resistant Sw, Spst, 3A, 250Vac; Contact Configuration:Spst-No; Actuator/Cap Colour:Natural; Product Range:Av25 Series; Switch Operation:Off-(On); Illumination Colour:Blue; Switch Terminals:Solder Lug; Contact Current Max:3A;rohs Compliant: Yes |Alcoswitch Te Connectivity AV2510M712Q04
AV25 SPM 3A MOVING RING POWER BLUE 12V Push Button Switch Product Type: Anti-Vandal Switch Configuration (Pole-Throw): Single Pole - Single Throw Number of Actuators: Single Actuator Profile: Flush Bushing Style: Threaded Anti-Vandal Switch Single Pole - Single Throw Flush | Pushbutton Switch | Part Number: AV2510M712Q04 | Internal Number: 2317658-5 | TE Connectivity | ALCOSWITCH