TE Connectivity ANT-418-CW-HW
418MHz HW Series 1/4 Wave Monopole Whip Antenna, RP-SMA Connector
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity ANT-418-CW-HW.
TE Connectivity
Datasheet4 pages2 years ago
Datasheet5 pages2 years ago
Datasheet8 pages2 years ago
Datasheet10 pages2 years ago
Datasheet15 pages2 years ago
Datasheet13 pages2 years ago
Datasheet3 pages2 years ago
Datasheet2 pages2 years ago
Datasheet4 pages2 years ago
Datasheet7 pages2 years ago
Technical Drawing1 page3 years ago
Master Electronics
Sager Electronics
JRH Electronics
Component Distributors Inc.
Inventory History
3 month trend:
+52.27%
Supply Chain
Introduction Date2023-04-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
TE ConnectivityANT-418-WRT-RPS
418MHz WRT Series Low Profile Dome 1/2 Wave Dipole Antenna, RP-SMA Connector
TE ConnectivityANT-418-MHW-RPS-S
418MHz MHW Series Stick-On 1/2 Wave Dipole Antenna, 2m Cable, RP-SMA Connector
TE Connectivity / AMPANT-418-MHW-SMA-L
418MHz MHW Series Stick-On 1/2 Wave Dipole Antenna, 4.5m Cable, SMA Connector
TaoglasTI.10.0112
RF Antenna, 433.05 to 434.79MHz, Whip, 0dBi, 50 ohm, Linear
TaoglasTI.15.3113
433MHz Terminal Antenna SMA(M) Hinged 90 degree
Antennas TI.10 433MHz 0dBi Terminal Antenna RoHS Compliant: Yes
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity ANT-418-CW-HW provided by its distributors.
Rf Ant 418Mhz Whip Str Rp-Sma Ml |Linx Te Connectivity ANT-418-CW-HW
Antenna 1/4 Wave Whip 418MHz RPS
ANTENNA WITHCENTER FREQ. 315MHZ
EMBEDDED CELLULAR MODULE DEVELOPMENT KIT
2 418MHz 30MHz 120mm*10.7mm*120mm
ANTENNAS - RF AERIALS-ANTENNAS-DISHES;
Antenna 1/4 Wave Whip 418MHz RPS Antenna Type: Terminal/Duck Band Type: Single Band Primary Application: Cat-M/NB-IoT Cellular Communication Protocol: Cellular Cat-M/NB-IoT Mounting Location: External Terminal/Duck Single Band Cat-M/NB-IoT Cellular | Antenna | Part Number: ANT-418-CW-HW | Internal Number: ANT-418-CW-HW | TE Connectivity |