TE Connectivity 3142W204P
Res Cermet Trimmer 200K Ohm 25% 3/20W 1Turn (4 X 4.8 X 2.6mm) Foot Print SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity 3142W204P.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
element14 APAC
CAD Models
Download TE Connectivity 3142W204P symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
3DDownload
TraceParts
Introduction Date2005-09-23
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicEVM2NSX80B25
Res Cermet Trimmer 200K Ohm 25% 3/20W 1Turn (2.2 X 2.81 X 0.81mm) Foot Print SMD Carrier T/R
Single - Turn SMD Cermet Trimmer - Leadfree 200Kohms 25% 4mm Square
PanasonicEVM3WSX80B25
Res Cermet Trimmer 200K Ohm 25% 0.15W 1Turn (3.1 X 3.75 X 0.95mm) Foot Print SMD Carrier T/R
PanasonicEVM-3RSX50B25
Trimmer, Cermet, 0.15W, 200000ohm, 50V, 25% +/-Tol, 250ppm/Cel, 1 Turn(s), 1512
SMD 3mm Cermet Trimmer - Leadfree 3MM 200KOHMS 25% 0.1WATT OPEN FRM
Cermet TRIMMER Active ROHS3Compliant Trimmer Potentiometer ±25% 240deg 100mW -40C
PanasonicEVM1DSX30B25
Res Cermet Trimmer 200K Ohm 25% 1/5W 1Turn (3.8 X 4.5 X 1.4mm) Foot Print SMD Carrier T/R
PanasonicEVM1USX30B25
Res Cermet Trimmer 200K Ohm 25% 1/5W 1Turn (3.8 X 4.5 X 1.9mm) Foot Print SMD Carrier T/R
TE Connectivity3142W204P
TE Connectivity3150W204P
Res Cermet Trimmer 200K Ohm 25% 1/5W 1(Elec)/1(Mech)Turn (3.8 X 4.5 X 1.4mm) Foot Print SMD T/R
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity 3142W204P provided by its distributors.
Trimmer, Cermet, 0.15W, 200000ohm, 25% +/-Tol, 1 Turn(s)
SMD TRIMMER RESTR W/ TAB TERM,200KOHM +/-25%.15W +/-250PPM/C TOP ADJUST
Wirewound Resistors - Through Hole 3142W 200K
POT 200K OHM 0.15W 25% TOP SMD
TRIMMER, SMD, 200K; Track Resistance: 200kohm; No. of Turns: 1Turns; Potentiometer Mounting: Surface Mount Device; Product Range: 3142W Series; Power Rating: 10mW; Resistance Tolerance: ± 25%; Temperature Coefficient: ± 250ppm/