TE Connectivity / Raychem 99M0111-24-9
Wire And Cable, 1 Conductor(s), 24AWG, 600V, Flexible Cord And Fixture Wire
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / Raychem 99M0111-24-9.
IHS
Datasheet3 pages1 year ago
RS (Formerly Allied Electronics)
JRH Electronics
TE Connectivity
Newark
Inventory History
3 month trend:
+4.81%
Supply Chain
Introduction Date2010-05-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity / Raychem55A0111-24-9
TE Connectivity / Raychem55A0111-24-0
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / Raychem 99M0111-24-9 provided by its distributors.
High Performance Cable 1Conductors 24AWG 0.89mm Tin Plated Copper Black 600VAC
Single Conductor Cable 24AWG 1.05mm Tin Plated Copper White 600VAC
HOOK-UP WIRE, TYPE99(R) PRIMARY WIRE WHITE 24 AWG
TE CONNECTIVITY / RAYCHEM 99M0111-24-9 Wire, Hook Up, Type 99, White, 24 AWG, 0.24 mm, 19 x 0.12mm, 328 ft, 100 m
Cross Referenced to TE CNTY RAYCHEM - Part RYC99M0111-24-9
Spec 99 and Spec 100 Wire and Cable
TE Connectivity , 99M , 0.24 mm2, 24 AWG
7908833001, TE CONNECTIVITY / RAYCHEM
HOOK-UP DLWALLSTRND24AWGWHT FEET
WIRE, 24AWG, WHITE, 100M; Reel Length (Imperial):328ft; Reel Length (Metric):100m; Conductor Size AWG:24AWG; Conductor Area CSA:0.24mm²; Jacket Colour:White; Jacket Material:TP (Thermoplastic); Conductor Material:Tinned Copper; External Diameter:0.98mm; Voltage Rating:600V AC; No. of Strands x Strand Size:19 x 0.12mm