TE Connectivity / Raychem 55A0811-16-9
Wire And Cable, 1 Conductor(s), 16AWG, 600V, Flexible Cord And Fixture Wire
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / Raychem 55A0811-16-9.
IHS
Datasheet3 pages1 year ago
Datasheet3 pages1 year ago
Electro Sonic
Newark
Sager Electronics
Supply Chain
Introduction Date2014-01-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity / Raychem55A0111-16-9
WIRE, ETFE, 16AWG; Reel Length (Imperial):328ft; Reel Length (Metric):100m; Cond
TE Connectivity / Raychem55A0112-16-9
High Performance Cable 1Conductors 16AWG 1.73mm Silver Plated Copper Blue 600VAC
Alpha WireAZ201932 WH005
600V 20 AWG White Hook Up Wire with ETFE Jacket on 100 Foot Spool Put-Ups. Removed 4/21/23
Alpha WireAZ201932 BK005
600V 20 AWG Black Hook Up Wire with ETFE Jacket on 100 Foot Spool Put-Ups. Removed 4/21/23
Alpha WireAZ181930 BK005
600V 18 AWG Black Hook Up Wire with ETFE Jacket on 100 Foot Spool Put-Ups. Removed 4/21/23
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / Raychem 55A0811-16-9 provided by its distributors.
High Performance Cable 1Conductors 16AWG 1.73mm Tin Plated Copper White 600VAC
Hook-up Wire 16AWG 2.03mm Tinned Copper White 1000V
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Hook-up Wire 55A0811-16-9 PRICE PER FT
TE Connectivity , 1.3 mm2, 16 AWG, 100m