TE Connectivity / DEUTSCH YHDP26-24-29SEL024
Circular Housing Plug 29 Position Socket Contact Cable Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / DEUTSCH YHDP26-24-29SEL024.
IHS
Datasheet6 pages1 year ago
Datasheet6 pages1 year ago
TE Connectivity
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+102%
Introduction Date2020-08-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / DEUTSCH YHDP26-24-29SEL024 provided by its distributors.
PLUG, SIZE 24, HDP, -L024 | TE Connectivity YHDP26-24-29SEL024
Connector |Deutsch Te Connectivity HDP26-24-29SE-L024
Combination Line Connector, 29 Contact(s), Female
PLG, 29P, BLK, E, WTHD, 12/16/20, S
PLG, 29P, BLK, E, WTHD, 12/16/20, S Nominal Voltage Architecture: 12 V 48 V 24 V Number of Positions: 29 Connector & Housing Type: Housing for Female Terminals Connector System: Wire-to-Wire Mating Pin Diameter: 1.59 mm 1.02 mm 2.39 mm Deutsch Hdp20 Housing | 12 V 29 | Part Number: HDP26-24-29SE-L024 | Internal Number: YHDP26-24-29SEL024 | 1.59 mm | TE Connectivity | DEUTSCH