TE Connectivity / DEUTSCH YHDP26-24-19PEL024
RoHS Compliant NOT SPECIFIED NOT SPECIFIED CIRCULAR CONNECTOR Connector CIRCULAR CONNECTOR
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / DEUTSCH YHDP26-24-19PEL024.
IHS
Datasheet6 pages1 year ago
TE Connectivity
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-4.83%
Introduction Date2018-01-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / DEUTSCH YHDP26-24-19PEL024 provided by its distributors.
Circular Housing Plug 19 Position Pin Contact Cable Mount
PLUG, SIZE 24, HDP, -L024, REVERSE | TE Connectivity YHDP26-24-19PEL024
Circular Connector, 19 Contact(s), Male, Plug
PLG, 19P, BLK, E, WTHD, 12/16, P
PLG, 19P, BLK, E, WTHD, 12/16, P Nominal Voltage Architecture: 24 V 48 V 12 V Number of Positions: 19 Connector & Housing Type: Housing for Female Terminals Connector System: Wire-to-Wire Mating Pin Diameter: 2.39 mm 1.59 mm Deutsch Hdp20 Housing | 24 V 19 | Part Number: HDP26-24-19PE-L024 | Internal Number: YHDP26-24-19PEL024 | Alias Number: 3-1899841-6 | 2.39 mm | TE Connectivity | DEUTSCH